wtorek, 10 maja 2011

Apple i Nuance - usługi głosowe w IOS 5

Apple pogłębia współpracę z Nuance w dziedzinie usług i funkcjonalności opartych na mechanizmach rozpoznawania głosu.
Według serwisu
Apple Insider 
może to zaowocować nowymi funkcjami w nadchodzącym systemie dla urządzeń mobilnych Apple, mającym ujrzeć światło dzienne podczas najbliższej Światowej Konferencji Developerów, na początku czerwca br..
Od pewnego czasu słychać o zainteresowaniu Apple usługami opartymi na rozpoznawaniu głosu. Potwierdzają to zarówno najnowsze akwizycje firmy (spółka Siri), jak i pogłębiająca się współpraca z Nuance, która zaowocowała jak dotąd zastosowaniem głosów Nuance Scansoft w przenośnych urządzeniach Apple, a w przyszłości ma przynieść także wykorzystanie ich w systemie Mac Os 10.7 (Lion).
Ponadto nowe Centrum Danych Apple w Karolinie Północnej którego przeznaczenia dotąd się jedynie domyślano, mogłoby okazać się rozwiązaniem wspierającym usługi bazujące na rozpoznawaniu głosu.
W dziedzinie usług głosowych Apple ma sporo do nadrobienia w stosunku do Google. Technologie rozpoznawania głosu znajdują szerokie zastosowanie zarówno w usługach Google online (np. tłumacz Google), jak i w urządzeniach opartych na systemie Android. 
Apple Insider pisze o "osobistym asystencie głosowym", mającym stanowić integralną część IOS. Nie wiadomo, czy funkcje te będą ograniczone jedynie do współpracy z aplikacjami fabrycznie instalowanymi w urządzeniach Apple, czy też, podobnie jak w wypadku "Powiadomień Push lub Centrum Gier, możliwa będzie ich integracja z oprogramowaniem firm trzecich.
Dla nas są to w każdym razie dobre wiadomości. Zważywszy na doświadczenie Nuance w dziedzinie rozpoznawania głosu i  na fakt, że jak dotąd nie doczekaliśmy się Dragona rozpoznającego mowę polską, być może  Apple jako pierwsze stworzy możliwość przetwarzania mowy na tekst pisany w naszym ojczystym języku.
A jakie funkcje iPhone'a lub iPoda bądź iPada mogłyby Waszym zdaniem zostać wyposażone w moduł rozpoznawania głosu? Piszcie w komentarzach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz