czwartek, 12 maja 2011

Głosy w kolejce do Androida

Producenci głosów syntetycznych starają się o nowy rynek - o rynek mobilnych urządzeń z Androidem na pokładzie.

Serwis sixdots.pl poinformował o dostępności głosów "Ivona" w sklepie Android Market. Do 15 września można je testować za darmo z aplikacjami wykorzystującymi mowę syntetyczną. Producent ma nadzieję przekonać do swojej oferty potencjalnych klientów.
I musi się trochę postarać, bo w tym samym czasie Acapela, przedstawiła swoją ofertę developerom oprogramowania dla urządzeń z Androidem. To nieco inna filozofia zdobywania tego rynku. Według producenta wystarczy minimalna ilość linijek kodu oprogramowania do zaimplementowania głosów Acapeli w aplikacjach posługujących się mową syntetyczną. 25 języków i 51 głosów stanowi spore wyzwanie dla Ivony. Do tego obie firmy mogą poszczycić się znakomitą jakością swoich produktów.
Inna rzecz, że androidowe ułatwienia dostępu to przyjemność raczej dla tzw. poweruserów, którzy nie zniechęcają się brakiem takiej czy innej funkcjonalności i gotowi są poszukiwać oprogramowania kompatybilnego z funkcjami odczytu ekranu, zaszytymi w googlowym systemie. Według Mike'a Arrigo, znanego z podcastów poświęconych obsłudze komputerów i mobilnych urządzeń Apple, nie wszystkie aplikacje instalowane w urządzeniach z Androidem są wspierane przez ich udźwiękowienie. Można jednak znaleźć alternatywne oprogramowanie, które radzi sobie lepiej z tym problemem. Mike podkreśla również, że androidowe ułatwienia dostępu są ciągle rozwijane, możemy więc patrzeć w przyszłość z nadzieją. Tymczasem proponuję Wam posłuchanie trzyczęściowego poradnika Mike'a Arrigo, w którym demonstruje on podstawowe możliwości Androida w dziedzinie ułatwień dostępu dla osób z dysfunkcją wzroku.
Część I (33 mb)
Część II (21 mb)
Część III (27 mb)

Mike mówi po angielsku. W serwisie BlindCoolTech znajdziecie jeszcze kilka innych audycji poświęconych dostępności Androida.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz