sobota, 21 stycznia 2012

Nawigacja GPS dla IOS: "MyWay" jak "LoadStone"

Ostatnio pojawiła się informacja o tym właśnie, niewielkim programiku, a Mikołaj Rotnicki z serwisu sixdots.pl, na łamach jednej z list dyskusyjnych, podzielił się wrażeniami z pierwszych testów, jakie przeprowadził z "MyWayem". Napisał tak:
"aplikacja jest dość prosta w obsłudze. Jest zbliżona do Loadstone (chyba najbardziej zbliżona ze wszystkich iPhonowych aplikacji). Bazuje na punktach, a właściwie na trasach z nich złożonych, no i nie musi (choć może) łączyć się z internetem.
W uproszczeniu zasada korzystania jest taka: Z głównego menu wybieramy nawigowanie po trasie (Route Navigation), następnie wybieramy stworzoną wcześniej przez siebie trasę i zaczynamy nawigowanie. MyWay informuje nas o dystansie i kierunku do następnego (w kolejności) punktu trasy. Co ważne, kierunek podawany w systemie godzinowym, ustalany jest na podstawie wbudowanego kompasu. Tak więc w przeciwieństwie do Loadstone i niektórych innych rozwiązań nie bazujących na kompasie, możemy stojąc w miejscu obrócić się np o 180 stopni i aplikacja wykryj i poinformuje nas o nowym kierunku do punktu. O osiąganiu danego punktu trasy aplikacja informuje nas sygnałem dźwiękowym. W tym miejscu powinniśmy potrząsnąć urządzeniem aby przeskoczyć do kolejnego punktu trasy. Chyba że w ustawieniach aplikacji ustawimy automatyczne przejście do nawigowania do kolejnego punktu trasy, po osiągnięciu bieżącego. Ponadto na początku (na górze) głównego ekranu wyświetlana jest aktualna dokładność pozycjonowania w metrach. (U mnie na iPadzie maks było 10m). Trasę tworzymy w menu zarządzania trasami (Route Nabigation). Nadajemy jej nazwę i zaczynamy dodawać poszczególne punkty trasy. Najprostrzym sposobem jest w tym miejscu potrząśnięcie urządzeniem, usłyszymy dźwięk a punkt o współrzędnych w których się właśnie znajdujemy i o nazwie P1 (P2 idt), zostanie dodany jako kolejny punkt do trasy. Punkty do trasy możemy też dodawać ręcznie podając ich nazwę oraz współrzędne. Połączenie z internetem (można ustawić czy aplikacja może się łączyć) wykorzystywane jest jedynie w jednej opcji "Gdzie jestem" (eksperymentalnej), która pobiera z Google Maps informację o naszym aktualnym adresie i wyświetla (dla widzących) małą mapkę z zaznaczoną naszą pozycją. Ponadto mamy także do dyspozycji opcję szybkiej nawigacji, a więc do jednego wybranego punktu. wybieramy go z listy znajdujących się w pobliżu punktów. Lista obejmuje wszystkie punkty które znajdują się we wszystkich trasach. Wyświetlane są w kolejności zależnej od aktualnej odległości do nich. Listę tę można ograniczyć do promienia wokół nas (ustalanego w ustawieniach)
MyWay występuje w dwóch wersjach Lite oraz Classic. Lite jest bezpłatna, a Classic jest płatna i oferuje możliwość dzielenia się plikami za pomocą funkcji eksportu i importu danych danej aplikacji w iTunes na komputerze. Można też pobierać do niej punkty w formacie Open Street Map (osm). Nie znajdziemy w niej tylu zaawansowanych opcji co w Loadstone (sprawdzanie współrzędnych, czasu, wschodu i zachodu słońca, zaawansowanego zarządzania punktami), ale chyba nie o to twórcom chodziło. Aplikacja ma być prosta jak produkty Apple, i ma w możliwie prosty i przyjazny sposób spełniać swoją funkcję - prowadzić do celu i pomagać w orientacji przestrzennej".
Zachęcam do dzielenia się wrażeniami z używania tej aplikacji. Komentarze są do Waszej dyspozycji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz