poniedziałek, 5 marca 2012

Braille+18 - smartfon z brajlowskim wyświetlaczem i klawiaturą

Jako miłośnik dostępnych sprzętów powszechnego użytku, nieczęsto mam powody entuzjazmować się wynalazkami tworzonymi specjalnie dla osób niewidomych i słabowidzących. Uznaję jednak, że wielu z nas potrzebuje takich urządzeń, albo po prostu z wielu względów uważa je za bardziej dla siebie odpowiednie, nawet, jeśli ich ceny nie przystają nijak do rynku sprzętu powszechnego użytku. Podczas tegorocznej konferencji CSUN pokazano jednak coś, co może się okazać spełnieniem marzeń niektórych z nas. Nie dość, że sprzęcik jest niewielki, a do tego łączy w sobie wiele różnych funkcji, w tym telefonu komórkowego, to jeszcze zapowiada się dość niedrogi.
American Printing House for the Blind ma niebawem wprowadzić na rynek urządzenie BraillePlus 18 - drugą generację notatnika znanego wcześniej jako BraillePlus. Różnica jest taka, że obecnie prezentowany sprzęt będzie wyposażony w osiemnastoznakową linijkę brajlowską i również brajlowską klawiaturę. No i zasadnicza kwestia: będzie pracować pod kontrolą systemu Android! Jak wiadomo Android jest systemem otwartym, modyfikowalnym i umożliwiającym różnorakie jego zastosowania. Czasem wydaje się, że jest to gwóźdź do trumny wszelkich prób „udomowienia go” przez osoby niepełnosprawne, ponieważ praktycznie każdy telefon komórkowy albo tablet pokazuje nowe, sobie właściwe oblicze Androida i sprawia poważne trudności w opracowaniu odpowiedniego oprogramowania wspomagającego. Tym razem jednak cecha ta pozwoliła programistom i konstruktorom z APH stworzyć urządzenie spełniające potrzeby osób z dysfunkcją wzroku.
Prócz podstawowych i typowych możliwości, jak edycja tekstu, gromadzenie danych kontaktowych, korespondencja elektroniczna itp. BraillePlus będzie wyposażony w odbiornik GPS z oprogramowaniem ułatwiającym orientację w okolicy (fabrycznie będą to mapy USA i Kanady). Będzie jednak możliwe korzystanie również z map Google. Dowiemy się, gdzie dokładnie się znajdujemy i odnajdziemy interesujące nas miejsca. Zostaniemy też do nich doprowadzeni.
Inną, jeszcze bardziej dla mnie interesującą cechą, jest pięciomegapikselowa kamerka i oprogramowanie OCR na pokładzie. Nie pytajcie, jakie języki rozpoznaje, bo o tym w relacji z CSUN mowy nie było.
No i urządzenie jest także telefonem.
Ma się objawić w dwóch wersjach: z brajlem i bez.
Wersja z brajlem ma kosztować ok. 4000 dolarów, a wersja z samą tylko mową syntetyczną - mniej-więcej połowę tej ceny. Analizując konkurencyjne rozwiązania, nie jest źle, prawda?
I na koniec, gdyby ktoś miał ochotę posłuchać sobie trwającej 49 minut prezentacji i rozmowy na temat BraillePlusa, to wystarczy kliknąć w tytuł tego wpisu. Zapraszam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz