niedziela, 5 maja 2013

Kindle dla iOS wreszcie przystępny dla niewidomych

Kilka dni temu różne serwisy podały informację o tym, że aplikacja Amazona do czytania książek stała się dostępna dla VoiceOvera. Samo w sobie jest to wydarzenie, bo mainstreamowe serwisy, takie jak Apple Insider czy Cult of Mac,  zwróciły uwagę na cechę oprogramowania zwaną accessibility.

Makowisko przyjrzało się nieco nowemu wcieleniu Kindle’a i niniejszym dzieli się z wami swoimi spostrzeżeniami.

Ogólnie
Kinbdle to przede wszystkim najpopularniejsze chyba urządzenie do czytania e-książek. Niestety, jak dotąd jest niedostępne dla osób z dysfunkcją wzroku. Iskierka nadziei pojawiła się wraz z wiadomością o tym, że firma Ivona Software stała się własnością Amazona. Pożyjemy - zobaczymy.
Na dziś Amazon nie jest dostępny w Polsce i z tego powodu ani aplikacja, ani proces rejestracji nie są spolszczone. 

Możliwości
Przy pomocy Kindle’a dla iOS możemy czytać książki i prasę zakupione w księgarni Amazona a także własne dokumenty, przesłane pocztą elektroniczną za pomocą specjalnego adresu, przyznawanego podczas rejestracji urządzenia. Istnieje także specjalna aplikacja dla komputerów PC i Mac. Niestety program w wydaniu dla komputerów Mac jest niedostępny. Wersji dla Windows nie badałem.
Dostępne formaty przesyłanych plików to: 
Word (*.doc, *.docx), HTML (*.htm, *.html), RTF (*.rtf), pliki tekstowe (*.txt), format Kindle’a (*.mobi, *.azw), PDF (*.pdf) a także rozmaite formaty plików  graficznych, które oczywiście nie zostaną odczytane przy pomocy programu VoiceOver. Wszystkie obsługiwane typy plików mogą być również przesyłane do aplikacji Kindle w postaci skompresowanej (*.zip). 
Możemy zażądać konwersji wysyłanych plików do formatu Kindle’a. W tym celu w polu tematu wiadomości z załącznikiem wysyłanym do Kindle’a wpisujemy „convert”.
Możemy zarejestrować kilka urządzeń i każde z nich otrzyma swój własny adres e-mail. Urządzenia te mogą być ze sobą zsynchronizowane (opcja w ustawieniach) i wtedy np. podejmując na iPhonie lekturę rozpoczętą na iPadzie, znajdę się na stronie, na której przerwałem czytanie. 
Dokumenty przesyłane na moje urządzenia mogą być zachowywane w amazonowej chmurze lub jedynie w wybranych przez nas urządzeniach (opcja przełączana w ustawieniach). Mamy do dyspozycji 5 gb przestrzeni dyskowej.
Przesyłanie dokumentów odbywa się jedynie z zarejestrowanych adresów. Można je dodawać na stronie ustawień. Ciekawostką jest możliwość zbiorczego dodania adresów z określonej domeny, dzięki czemu np. pracownicy tej samej firmy mogą sobie wysyłać dokumenty do aplikacji/urządzeń Kindle.
Więcej informacji znajdziecie na stronach pomocy Kindle’a.

Wady
Trudno powiedzieć, czy wszystko, co dziś wygląda na wadę aplikacji Kindle jest nią w rzeczywistości, bo to wciąż nowość i, jak ze wszystkim, trzeba najpierw nabrać w prawy w jej obsługiwaniu i konfigurowaniu. Wydaje się jednak, że, podobnie jak w wypadku iBooks, czytanie przy pomocy monitora brajlowskiego nie należy do przyjemności. Przesuwanie tekstu odbywa się dość ociężale, co znacząco wpływa na komfort i szybkość czytania. 
Przesyłane dokumenty, nawet, jeśli oryginalnie mają postać HTML, są pozbawiane swojej struktury (np. linki, nagłówki itd.), co pozbawia nas możliwości korzystania ze spisu treści.
Pliki wysyłane do urządzeń zarejestrowanych jako czytniki Kindle nie zawsze do nich docierają. Otrzymujemy wówczas informację o niepowodzeniu. Najprawdopodobniej sytuacja ma związek ze stroną kodową plików tekstowych. Z moich prób wynika, że pliki kodowane w wersji środkowo-europejskiej Windows 1250 są dostarczane bez problemu. Pliki kodowane w UTF 16 powodują komunikat o błędzie, a UTF 8 - giną bez wieści. Żeby było ciekawiej, pojawiły się spostrzeżenia użytkowników, których doświadczenia były odmienne, a mianowicie to pliki kodowane w Unicode docierały bez problemu, a Win 1250 były odrzucane. W wypadku plików HTML może to zależeć od zadeklarowanej w nagłówku strony kodowej. Myślę, że w miarę użytkowania aplikacji będziemy bardziej rozumieli jej specyfikę i napiszemy o tym coś więcej.
Tymczasem zachęcamy do pobierania Kindle’a z AppStore’a.

Dostępna jest także bezpłatna instrukcja dla osób korzystających z VoiceOvera, zatytułowana „Kindle for iOS Accessibility Gestures - Quick Reference Guide”. Znajdziecie ją w zasobach Amazona.
Ciekawi jesteśmy Waszych opinii o aplikacji Kindle. Napiszcie w komentarzach o Waszych doświadczeniach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz