niedziela, 16 czerwca 2013

Nowości w dostępności na WWDC 2013

W piątek zakończyła się trwająca 5 dni konferencja dla developerów Apple WWDC 2013. O ile w otwierającym konferencję tzw. Keynote nie pojawiło się nic w kwestii dostępności (accessibility) to już sesje warsztatowe pokazały, że w kwestii ułatwień dostępu Apple cały czas rozwija swoje produkty.Nowe funkcje ułatwień dostępu

Przez ostatnie miesiące inżynierowie Apple poświęcili mnóstwo czasu na wprowadzenie ważnego ułatwienia dla osób niepełnosprawnych ruchowo, a mianowicie obsługi tzw. Switch'ów. Są to urządzenia wspomagające w postaci jednego przycisku, które pozwalają korzystać z komputera bez użycia myszy i klawiatury. Ułatwienia te zostały wprowadzone zarówno w systemie OS X 10.9 Maverick (dla komputerów Mac) oraz iOS 7 (dla iPhone'ów, iPadów oraz iPodów Touch).

Z kolei z myślą o osobach niesłyszących w obu systemach wprowadzono zaawansowane możliwości wyświetlania napisów w filmach. Tak więc będzie można dostosować krój i kolor czcionki napisów oraz zdecydować czy ma być wyświetlana wersja napisów "zwykła" czy dla niesłyszących. A co dla niewidomych i słabowidzących?

Zmiany w Dostępność > Widzenie na iOS 7

O zmianach w funkcjach ułatwień dostępu dla osób z dysfunkcją wzroku w systemie OS X 10.9 póki co nie wiele jeszcze wiadomo. Za to system iOS 7 w porównaniu ze swoim poprzednikiem zmienił swój wygląd nie do poznania - o czym głośno w środowisku Applemaniaków. Wygląd stał się bardzo "płaski", czcionki uległy znacznemu odchudzeniu. Zmiany zaszły też w opcjach dostępności.
I tak, dla osób słabowidzących pojawiły się pozycje (robocze tłumaczenie z angielskiego):
  • zwiększ czytelność tekstu
  • zwiększ kontrast tła
  • zredukuj ruchy
Jako, że nie widziałem jeszcze tych funkcji w akcji pokuszę się jedynie o własne domysły w kwestii ich działania. Pierwsze dwie opcje odnoszą się wg mnie do odchudzonych czcionek i nieco mniej kontrastowego tła w nowym wyglądzie iOS 7. Natomiast ostatnia może dotyczyć faktu że w nowym systemie zastosowano ruchy (falowanie, odchylanie się) ikon aplikacji w zależności od poruszania całym telefonem. A ich redukcja w opcjach dostępności powinna skutkować ich wyeliminowaniem - w szczególności gdy używamy dużego powiększenia (zoom).

W opcjach ustawień VoiceOver (VO) pojawiła się możliwość wyboru języka (głosu / dialektu) syntezatora mowy. Ponadto jest też możliwość polepszenia (ang. enhance) jakości mowy. Prawdopodobnie chodzi tu o możliwość wykorzystania z VO nowych głosów Vocalizer Expressive (wprowadzonych w iOS 7 dla asystenta Siri). A skoro mowa o Siri, to póki co nic nie wiadomo czy pojawi się ona w najbliższym czasie dla języka polskiego. Za to potrafi ona sterować funkcjami telefonu. Można więc za pomocą polecenia głosowego aktywować i dezaktywować Bluetooth, Tryb samolot, Wi-Fi, ale co ciekawe, również włączyć i wyłączyć VoiceOver.

Wprowadzono także kilka nowych gestów. Po stuknięciu dwukrotnie czterema palcami w ekran uruchomimy tryb pomocy/uczenia VO. Zmianie uległ też sposób zamykania ("ubijania") otwartych aplikacji. Teraz na pasku przełączania programów wystarczy dwukrotnie stuknąć i przytrzymać palcem a następnie bez odrywania szybko przesunąć w górę.

Należy pamiętać, że jest to dopiero pierwsza wersja beta systemu i wiele funkcji może ulec zmianie w wersji finalnej, która ma być dostępna dla wszystkich jesienią tego roku.

To tylko niektóre ze zmian w opcjach dostępności. W sieci pojawiły się już demonstracje nowego iOS 7 prezentujące jego możliwości przy użyciu VoiceOver. Pierwszą z nich można posłuchać otwierając ten dropboxowy link: Demonstracja iOS 7 z VoiceOver (plik w formacie mp3) po angielsku.

Dla uważnych słuchaczy zadanie: w nagraniu pojawia się jeden polski "akcent". Tych którzy go odnajdą prosze o napisanie w komentarzach pod niniejszym wpisem.

Zainteresowanych zapraszam też do wysłuchania odcinka Tyflopodcastu poświęconego WWDC 2013.

Kwestii nowości w dostępności w nowych systemach operacyjnych w urządzeniach Apple będziemy się cały czas przyglądać i postaramy się nimi podzielić na łamach Makowiska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz